English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

همایش پژوهشی حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) راهی برای معرفی فرهنگ شیعی به جهانیان است

همایش پژوهشی حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) راهی برای معرفی فرهنگ شیعی به جهانیان است
حجت الاسلام مهدی اسدالهی مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری همایش پژوهشی امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع) از سری برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: برگزاری این همایش پژوهشی راهی برای معرفی فرهنگ شیعی به جهانیان است.

به گزارش کمیته خبری همایش پژوهشی امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع)، وی با بیان اهمیت بین‌المللی بودن برنامه‌های جشنواره امام رضا(ع)، بیان کرد: ممکن است فردی نه بخاطر ارادت به بزرگان دین بلکه صرفا برای شرکت در یک همایش بین‌المللی اقدام به ارائه مقاله بکند ولی در فرایند برگزاری جشنواره و همایش آشنایی او با این شخصیتهای برجسته بیشتر شده و در نتیجه انس او با اهل بیت(ع) افزون می‌شود که این حداقل ثمره برگزاری اینگونه جشنواره‌ها است.
مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان اظهار کرد: همچنین از اینگونه همایش‌ها می‌توان در الگوگیری از امامزادگان مدد جست و از ولایتمداری به عنوان مهمترین شاخصه سبک زندگی فرزندان ائمه اطهار(ع) در ترویج سبک زندگی اسلامی درس‌ها آموخت.
اسدالهی ادامه داد: پس از مهاجرت امام رضا(ع) به ایران شرایط زندگی برای امامزادگان به ویژه فرزندان حضرت موسی بن جعفر(س) بسیار دشوار شد چرا که از امام خویش فاصله گرفته بودند و بنابرین آنان سرزمین وحی و مدینه النبی را ترک کردند تا در جوار امام زمان خویش باشند که این یکی از نمودهای اصلی ولایتمداری آنان بود.
وی عنوان کرد: هر چند مأمون خلیفه وقت عباسی با سیاست‌های فریب کارانه به امام رضا(ع) اظهار ارادت می‌کرد ولی فرمانداران او که با سیاست اصلی وی آشنا بودند بر فرزندان ائمه(ع) سخت گرفته و بسیاری از آنان را به شهادت می‌رساندند.
مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در خصوص علت ممانعت عباسیان از نزدیک شدن امامزادگان به حضرت رضا(ع) گفت: با توجه به ارادت ایرانیان به فرزندان ائمه(ع) اگر علویان در ایران حضور پیدا می‌کردند بی شک حکومت عباسی در همان ابتدای امر متزلزل می‌شد که این امر وحشت حاکم عباسی از حضور علویان در ایران را در پی داشت.
اسدالهی بیان کرد:  بر اساس آیه 35 سوره مائده«أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَةَ » باید با واسطه به پیشگاه خداوند برویم که این واسطه‌ها ائمه اطهار و بزرگان دین هستند که نامشان در حقیقت ذکر الله است و ذکر خدا نیز مایه آرامش دلهاست.
 وی افزود: بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که زیارت بقاع متبرکه و یاد بزرگان دین بودن موجب آرامش حقیقی روح و روان شده و نشاط اجتماعی را به همراه می‌آورد.
گفتنی است، اولین همایش پژوهشی امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع) از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) شهریور ماه امسال همزمان با دهه کرامت در شهرستان طبس برگزار خواهد شد و مهلت ارسال آثار برای شرکت در این همایش نیز 20 مرداد است.
 
 
 
۴ مرداد ۱۳۹۳ ۱۲:۰۹

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.