English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

نخستین همایش ملی عرفان اسلامی در آموزه های رضوی با پیام آیت ا...نوری همدانی برگزار شد

نخستین همایش ملی عرفان اسلامی در آموزه های رضوی با پیام آیت ا...نوری همدانی برگزار شد
نخستین همایش ملی عرفان اسلامی در آموزه های رضوی از سری برنامه های بخش دانشگاهیان دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، با قرائت پیام آیت ا... العظمی «نوری همدانی» در دانشگاه آزاد اسلامی گناباد بر گزار شد.

 

خراسان نوشت: در آغاز این همایش یک روزه که با حضور چهره های علمی، دینی و حوزوی سراسر کشور در تالار علامه بهلول این دانشگاه، برگزار شد، بیانیه آیت ا... نوری همدانی، توسط امام جمعه شهر خضری و مدیر حوزه علمیه امام رضا (ع) گناباد قرائت شد.

در بخشی از این پیام آمده است: باید توجه داشته باشیم که عرفای اسلام چه درعرفان نظری و چه در عرفان علمی، راهکار و برنامه خود را از قرآن کریم و سنت حضرت پیامبر(ص) و فرهنگ اهل بیت (ع) گرفته اند و در دعاهایی که از ائمه معصومین(ع) رسیده است شواهد و مطالب فراوانی برای آنچه عرفای اسلامی می گویند، وجود دارد که عرفای اسلام بر آن اساس حرکت کرده اند.

دومین پیامی که در این همایش توسط حجت الاسلام محتشمی استاد حوزه و دانشگاه قرائت شد، پیام دکتر «سید طاها هاشمی» معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی کشور بود. در بخشی از این پیام عنوان شده بود تامل در سیره و شخصیت هر یک از امامان معصوم (ع)، بازگو کننده شناخت و معرفت آنان نسبت به حقایق الهی و اسرار لایتناهی است که بشر عادی اغلب در دستیابی به چنین شناختی ناتوان است.

دبیرنخستین همایش ملی عرفان اسلامی در آموزه های رضوی نیز طی سخنانی گفت: با توجه به جایگاه رفیع اسلام در بین همه ادیان الهی، بر آن هستیم که مکتب نورانی اسلام را که روشن ترین راه زندگانی است، به خوبی معرفی کنیم.

دکتر «سید حسین مجتبوی» افزود: مکتب اهل بیت(ع) مسیر رسیدن به کمال انسانی را برای ما روشن و هموار کرده است. رسالت فرهنگی اسلامی ما ایجاب می کند که برای ارائه فرهنگ ناب اسلامی و معرفی آن به اقوام و گروه های مختلف از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

مجتبوی اظهار امیدواری کرد : برگزاری این همایش در استان خراسان رضوی گام موثری در این راستا باشد و در آینده نه چندان دور شاهد برپایی همایش دیگری در این حوزه فکری باشیم تا نتایج این همایش ها ملموس و اثرگذار باشد.

تداعی عرفان در اسلام در فعالیت اجتماعی

نماینده شهرستان های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: معرفی عرفان حقیقی از دیدگاه اسلام مهم ترین اصلی است که در این همایش باید به دنبال آن باشیم.

حجت الاسلام دکتر محمد رجایی افزود : گاهی اوقات وقتی بحث از عرفان و عارف می شود در ذهن برخی افراد گوشه گیری و عزلت نشینی و دوری از فعالیت های اجتماعی تداعی می شود، در حالی که عرفانی که اسلام به دنبال آن است، بر فعالیت اجتماعی افراد تاکید دارد.

امام علی(ع)فعال ترین فرد در عرصه های سیاسی و اجتماعی

وی حضرت امام علی(ع) را فعال ترین فرد در عرصه های اجتماعی و سیاسی دانست و گفت : این امام بزرگوار که هیچ چیزی برای خود نمی خواست، حکومت را از لنگه کفشی بی ارزش تر دانست مگر اینکه در آن حکومت حق مردم به خوبی ادا شود.

رجایی خاطر نشان کرد : امام راحل یکی از عرفای بزرگ قرن بودند که با انقلابشان دنیا را متحول کردند. ایشان لحظه ای درد مردم را فراموش نکردند و ارزش های والای انقلابی اسلامی را در جامعه احیا کردند.

بهلول گنابادی نمونه یک عارف حقیقی

فرماندار شهرستان گناباد نیزدر این مراسم، با اشاره به زندگی علامه محمد تقی بهلول گنابادی پرچمدار قیام گوهرشاد گفت : این عارف مجاهد نمونه کاملی از یک عارف حقیقی است.
محمد صفایی با اشاره به عرفان های نوظهور و کاذب در برخی جوامع افزود: باید راه های درست و حقیقی را بشناسیم و سره را از ناسره تشخیص دهیم.
انسان دغدغه مند برای خدا می اندیشد

 دبیرعلمی این همایش واستاد حوزه علمیه قم و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نیز در پیامی تصویری در این همایش گفت : امور معنوی عبارت از حقایق روحانی، دینی، اخلاقی و اخروی است. حجت الاسلام «حسین خسروپناه» افزود: دغدغه انسان دارای معنویت این است که برای خدا بیندیشد و فعالیت کند و دنیا را برای آخرت و مادیات را برای معنویات نگه دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری و مسئول نهاد مقام معظم رهبری در خراسان رضوی نیز گفت : همه ما باید عبد خدا باشیم و در کارهایمان مروت و انصاف و جوانمردی پیشه کنیم.
آیت ا... معصومی افزود:عرفان به یاد خدا بودن و در یاد خدا بودن است و ناب ترین مقامات عرفانی نزد ائمه اطهار(ع) است.
حجت الاسلام شیخ الاسلامی گفت: یکی از طرق کسب معرفت که ابزار کشف و شهود است، عرفان حقیقی است که از طریق آن انسان مراحل خداشناسی را طی می کند.
به گفته وی امام رضا(ع) دارای دو لقب علمی و عرفانی بودند که مقام علمی قائم آل محمد(ص) و قبله هفتم مقام عرفانی آن حضرت می باشد.
 دبیر مجمع فعالان فرق و ادیان اسلامی نیز گفت: در جامعه ما عرفان های کاذب بازار عجیبی در دست گرفته اند تا جایی که پر فروش ترین کتاب ها، به این حوزه تعلق گرفته است.
حجت الاسلام محرابی افزود: از سال  1375 تا سال 1390 بیش از 198 میلیون جلد کتاب در زمینه عرفان های کاذب با مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی به چاپ رسیده است و در همین مدت 240 میلیون جلد کتاب در زمینه عرفان های کاذب بدون مجوز ارشاد به چاپ رسیده که سهم هر ایرانی 3 جلد کتاب بوده و مایه نگرانی است.

اهمیت آموزه های رضوی در عرفان اسلامی

مسئول دبیرخانه همایش ملی عرفان اسلامی با توجه به اهمیت آموزه های ارزشمند حضرت علی بن موسی الرضا عالم آل محمد(ع) درموضوع عرفان اسلامی و تأثیر آن در حیات فردی اجتماعی، گفت: محورهای این همایش شامل عرفان نظری در آموزه های رضوی، عرفان عملی در آموزه های رضوی، اسرار عبادت در آموزه های امام رضا(ع)، تأثیرپذیری دو مکتب بغداد و خراسان از آموزه های رضوی، اصول و مبانی عرفان اسلامی در آموزه های رضوی و ولایت و مهدویت در عرفان اسلامی با تأکید بر آموزه های رضوی بوده است.
علی اکبری، حضور و مشارکت سازنده مراکز حوزوی و دانشگاهی کشور در این همایش را از ویژگی های همایش عرفان اسلامی در آموزه های رضوی اعلام کرد.


۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۰:۳۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.