English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

انتخاب 36مقاله به عنوان مقالات برتر همایش سیره و معارف رضوی/جشنواره امام رضا(ع) شجره مبارکی که وسعت بین المللی پیدا کرده است

انتخاب 36مقاله به عنوان مقالات برتر همایش سیره و معارف رضوی/جشنواره امام رضا(ع) شجره مبارکی که وسعت بین المللی پیدا کرده است
دبیر علمی همایش ملی سیره و معارف رضوی تعداد کل مقالات رسیده به دبیرخانه همایش ملی سیره و معارف رضوی را 150 مقاله دانست و گفت: پس از بررسی های انجام شده تعداد 36 مقاله به عنوان مقالات برتر برگزیده شده است.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)،جوارشکیان دبیر علمی همایش ملی سیره و معارف رضوی،صبح امروز(24 اردیبهشت) در دومین همایش ملی سیره و معارف رضوی، جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را شجره مبارکی دانست که در بیش از یک دهه منجر به حرکتی فرهنگی در بخش های علمی و فرهنگی کشور شده و به صورت بالنده وسعت بین المللی پیدا کرده است، افزود: بخش دانشگاهی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از سه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است و دانشگاه فردوسی مشهد نیز وارد این جریان علمی شده است.

وی تصریح کرد: همایش ملی سیره و معارف رضوی به صورت دوسالانه برگزار می شود و اولین دوره آن در دو سال گذشته برگزار شده بود که این امر برای افزایش دو ساله بعد غناء علمی همایش امری ضروری است.
جوارشکیان بیان کرد: در اولین دوره این همایش محورهای عقلانیت، معنویت و عدالت محورهای خاص همایش قرار گرفت.
وی حوزه اخلاق و ارزش های علمی و تعالیم فقهی را در عرصه معنویت معرفی کرد و ابراز داشت: آنچه که در حوزه تعاملات بشری عرضه شده است، عرصه عدالت است و تمرکز روی هر کدام از این عناوین نقش بسزایی در زندگی بشری دارد.

دبیر علمی همایش ملی سیره و معارف رضوی تاکید کرد: گسترش نگران کننده عرفان های نوظهور در جامعه ما و در جامعه جهانی ضرورتی است که ورود به مبانی اسلامی و تعیین حدود و ثغور آن به ویژه در مکتب تشیع را دوچندان می کند و هر اندازه در جهت فهم این حقیقت ناب تلاش کنیم در واقع در فهم از دیانت و تعالیم اسلامی تلاش کرده ایم.

 وی تعداد کل مقالات رسیده به دبیرخانه همایش ملی سیره و معارف رضوی را 150 مقاله دانست و اظهار کرد: پس از بررسی های انجام شده تعداد 36 مقاله به عنوان مقالات برتر برگزیده شده است.
جوارشکیان با بیان این مطلب که بخشی از مقالات در سطح علمی پژوهشی پذیرفته شده و تلاش می شود که این مقالات در مجلات علمی پژوهشی به چاپ برسد، افزود: از میان مقالات برگزیده شده 8 مقاله در مجلات علمی پژوهشی به چاپ خواهد رسید و مابقی نیز در جلد اول و دوم مجموعه مقالات این همایش چاپ خواهد شد.
بنابراین گزارش در ادامه علی یوسفی، معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار داشت: این همایش دومین همایشی است که در مورد سیره و معارف رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود و خوشبختانه مورد اقبال صاحبنظران و اندیشمندان نیز قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه این همایش روند رو به رشدی داشته است، تاکید کرد: سیره و معارف رضوی کنز مخفی است که با تلاش صاحبنظران و اندیشمندان که دغدغه اصلی آن ها اعتلای فرهنگ و معارف رضوی است این سیره را به جامعه جهانی معرفی خواهد کرد.
همچنین حجت الاسلام قاسم کاکایی، استاد دانشگاه شیراز، در بیان معنویت در عرفان اسلامی، گفت: به علت حاکم بودن فضای دینی در کشور ما، مسایل دینی با مسایل سیاسی و اجتماعی گره خورده است و به نوعی می توان گفت که عرفان های نوظهور به عنوان رقیب دین مطرح می شوند.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه روحانیت ما در زمینه روحانیت و معنویت کم کاری هایی کرده اند، تصریح کرد: روحانیون ما آنقدر که مسایل دیگر پرداخته اند به مسایل معنوی کمتر پرداخته اند.

حجت الاسلام کاکایی بیان داشت: با نگاه به نقطه نظرات روحانیون کشور به ویژه ائمه جمعه سراسر کشور مشاهده می شود که این افراد در خطبه های نماز جمعه به ضرورت زمان به جای آنکه بیشترین زمان را به دعوت به تقوا و معنویت صرف کنند، به تسویه حساب های گروهی اختصاص می داده اند.
وی غرب و هجوم تفکرات غربی را نیز عاملی دیگر برای جدا کردن معنویت از دین دانست و تصریح کرد: غرب به این مسئله که اسلام عاری از معنویت است و حاوی خشونت است، بسیار دامن زده است و معنویت در دین اسلام را برگرفته از مسیحیت و یا برگرفته از ادیان هند دانسته اند.
این استاد دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه متاسفانه در داخل کشور ما به مناسبت های مختلف به لحاظ فکری و اجتماعی دو بعد معنویت و عقلانیت تحت فشار بوده است، گفت: چهره ای که از دین ارائه داده ایم باعث شده که بسیاری از جوانان به این نتیجه برسند که دین یا شریعت یعنی هر آنچه که انسان از آن خوشش بیاید و ایمان نیز یعنی به چیزی که نسبت به آن آگاهی داری و میدانی، غلط است و این باعث فاصله گرفتن جوانان از دین و شریعت شده است

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۵:۴۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.