English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

معاون وزیر علوم در همایش سیره و معارف رضوی: سیره امام رضا(ع) الگوی جامعی از سبک زندگی در دنیای مدرن است

معاون وزیر علوم در همایش سیره و معارف رضوی: سیره امام رضا(ع) الگوی جامعی از  سبک زندگی در دنیای مدرن است
معاون وزیرعلوم تحقیقات و فناوری سیره و سبک زندگی امام رضا(ع) را الگوی مناسب، کامل و جامعی از سبک زندگی در دنیای مدرن امروز دانست و گفت: الگوی دینی امامان ما منحصر به یک زمان و دوره خاص نیست و تحولات اجتماعی در طول قرن ها باعث کهنگی آن نمی شود.

 

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)،سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،صبح امروز(24 اردیبهشت) در افتتاحیه دومین همایش ملی سیره و معارف رضوی،از سری برنامه های دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع)،با اشاره به اینکه دنیای پست مدرن امروز دچار بحران معنویت و دین زدگی شده است، گفت:مهمترین راهکارمقابله با دین زدگی ها بهره گیری از سیره بزرگان دین هم چون ثامن الحجج(ع)است.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بهره گیری مناسب از سبک زندگی بزرگان دین نیازمند اقدامات علمی گسترده است، تصریح کرد: خوشبختانه در بین مقالات چاپ شده در این همایش نگاه های جدید و رویکردهای جدیدی مشاهده می شود که امیدوار کننده هست.
وی خاطر نشان کرد: در دوره کنونی جا دارد که سبک زندگی معنویت گرایانه با اتکاء به الگویی همچون امام رضا(ع) را ارائه کنیم و خوشبختانه در این حوزه دست مایه بسیار وجود دارد و جای کار بسیار پیش روی ماست.

محبوب دل ایرانیان

وی امام رضا(ع) را محبوب دل ایرانیان دانست و تصریح کرد: جایگاه حضرت ثامن الحجج(ع)،فقط جایگاه معنوی و اخلاقی نیست، بلکه جایگاه تاریخ ساز و هویت آفرین است وآموزه های فراوانی را ارائه می دهند.

هاشمی با اشاره به اینکه در سیره امام رضا(ع) همراهی علم و دین به خوبی قابل مشاهده است، تاکید کرد: آنچه در باب مناظرات امام رضا(ع) می شناسیم نشانگر آنست که رهبران دینی ما مروج گفتگو بوده اند و در نتیجه جامعه ما نیز نظام فکری منسجم و منظمی نیاز دارد.
وی با بیان اینکه علم و دین نه تنها تناقضی با یکدیگر ندارند بلکه دین داری متعالی تنها با فعالیت علمی محقق می شود، تصریح کرد: اگر بخواهیم فرهنگ دینی را ترویج دهیم راهی جز ارائه پاسخ های مناسب و قابل قبول در برابر سایر دیدگاه ها و نظرات نداریم و این امر نباید باعث شود که در گفتگو علمی دیدگاه های مخالف را نادیده بگیریم.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، آزادی تفکر و اندیشه را یک ضرورت دانست و افزود: امام رضا(ع) تنها الگوی عبادت و شهادت نیست بلکه ایشان در زندگی خود تفکرات دیگر را نیز به رسمیت می شناختند و اگر ما شیعیان این معصومین هستیم باید پیرو راه آن ها باشیم و نباید ذهن بسته خود را به سایر دیدگاه ها تحمیل کنیم.

وی ادامه داد: در جامعه ای که ما زندگی می کنیم که به جهان مدرن و پست مدرن تبدیل شده است یکی از مشکلات انسان ها تنهایی و غربت است و انسان ها تنهاتر از هر عصر و زمانه دیگری به دلیل تحولات اجتماعی پیوندهای خود را از دست داده اند.
وی با اشاره به اینکه انسان پیوندهای اجتماعی گسترده ای دارد که اگر گسسته شود در ظاهر برای او مشکلاتی را به وجود نمی آورد اما در تنهایی این خلأ را به شدت احساس می کند، افزود: این آسیب مدرنیته است که به غلط شعار افسون زدایی در زندگی بشر را مطرح می کند و این شعار اگر به معنای معنویت زدایی باشد زندگی بشری را با بحران معنویت دچار می کند.

هاشمی خلأ موجود در زندگی بشر را عامل گرایش اقشار نسل جوان به مکاتب گوناگون و عرفان های نوظهور دانست و تصریح کرد: این گرایشات معنویت گرایانه گاهی با شعائر غیراخلاقی و انزواطلبانه همراه می شود که عوارض فردی و اجتماعی را نیز بر جای می گذارد.
معاون فرهنگی اجتماعی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه همایش هایی از قبیل همایش سیره و معارف رضوی، آمادگی لازم را برای دفاع از هویت اصیل شیعی و اسلامی ما فراهم می کند، تصریح کرد: در جامعه ما علی رغم وضعیت فرهنگی که وجود دارد خوشبختانه وضعیت بحرانی از لحاظ معنویت و وجود عرفان های نوظهور وجود ندارد اما این نباید باعث شود که نسبت به این امر مهم و حیاتی بی تفاوت باشیم.
وی ادامه داد: از مهم ترین و اثرگذارترین راهکارها برای مقابله با این دین زدگی ها در جامعه بهره گیری از سیره بزرگان دین و حجج الهی است که این بزرگان ضمن توجه به ساحت های مادی، هدایت بشریت در مسیر معنویت را نیز به خوبی ترسیم کرده اند.

وی با ابراز تاسف از اینکه تصاویری که از سیره ائمه ما در طول سال ها ارائه شده تصاویری یک سویه بوده است، گفت: متاسفانه رسانه های ما پیام ها و حرف های تکراری از ائمه اطهار(ع) مطرح می کنند که این تکرار مخل است.
هاشمی تاکید کرد: در جهانی که تکثرگرایی جزء زندگی بشر امروزی شده است ارائه الگوی زندگی از شخصیت های دینی از ضروریات است.
وی با بیان این که باید تعریفی جامع با پرهیزاز تعاریف یک سویه که موقعیت بزرگان را برای مخاطبان مشخص می کند از طریق روش های علمی بدست آوریم و در اختیار افراد جامعه قرار دهیم، گفت: توجه به منش و روش امام رضا(ع) در جایگاه فردی، اجتماعی و در برخوردهای و تعاملات ایشان با دشمنان و دوستان و در تعاملات کلان سیاسی و اجتماعی برای ما راهگشاست و می تواند راه حلی برای معضلات اخلاقی، تربیتی و اجتماعی ما باشد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه ائمه در زمان محدود نیستند و باید بتوانیم سیره و روش آن ها را از گذشته به حال پیوند برقرار کنیم، اظهار کرد: تلاش در تصویرسازی درست موجب ارائه طریق و راه برای جستجوگران می شود وهمچنین برای افرادي که به دنبال الگوی مناسب اجتماعی در این دنیای مدرنیته هستند نیز هویت اسلامی و ایرانی را بازسازی می کند.

وی با اشاره به اینکه در بیان سیره غنی ائمه اطهار(ع) نباید دچار تردید شد، خاطر نشان کرد: اینکه در برابر بیان دیگر نظرات دچار شک و هراس شویم جایی ندارد چرا که روش و منش و افکار ائمه اطهار ما کاملا غنی است و نیاز به شجاعت و بیان تعبیر و تفسیر دارد البته باید از افراط ها و تفریط ها نیز در این زمینه جلوگیری کرد.

ضرورت توجه به عنوان الگوی اسلامی و رضوی

هاشمی ادامه داد: باید دید روش ترویج فرهنگ دینی که هدف آن سعادت فرد و جامعه است در ادبیات ائمه اطهار(ع) به چه شکل بوده است و نقد و نقادی در سیره این بزرگان چه جایگاهی داشته است.
وی با بیان اینکه ما به عنوان پیروان ائمه اطهار(ع) باید اهل گفتگو و نقد و نقادی باشیم، گفت: باید فضای فکری جامعه را به گونه ای شکل دهیم که از ارائه تفکرات مختلف هراس نداشته باشیم و این امر موجب رشد جامعه و ترویج فرهنگ دینی و رضوی می شود.

وی اظهار کرد: ایجاد فضای نقد و نقادی در جامعه باید به عنوان الگوی اسلامی و رضوی مورد توجه باشد و این امر باعث می شود که جامعه به سوی رضوی  شدن حرکت کند.باید با جسارت و شهامت الگوهای جدید به جامعه ارائه داد که قطعا مورد استقبال نیز قرار خواهد گرفت.

هاشمی با اشاره به اینکه اگر امروز نمی توانیم با جوانان ارتباط مناسبی برقرار کنیم مشکل تنها از سوی جوانان و تغییر کردن شرایط جامعه نیست بلکه مشکل از طرف ما نیز هست، گفت: فطرت پاک انسان ها فرصتی برای سعادت و پیشرفت آن هاست و این فطرت در شرایط مختلف و دوره های زمانی مختلف در انسان ها یکسان وجود دارد و این امر وظیفه اهل علم و متولیان فرهنگی را گوشزد می کند.
یادآوری می شود؛ در این نشست دکتر جوارشکیان دبیر همایش سیره و معارف رضوی به ارائه گزارشی از روند اجرایی این همایش پرداخت.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۵:۱۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.