English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

مولفه های هدایت فکری و معرفت‌بخشی در کلام امام رضا (ع) بارز است

مولفه های هدایت فکری و معرفت‌بخشی در کلام امام رضا (ع) بارز است
یکی از برگزیدگان دومین همایش علمی پژوهشی منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی گفت: مولفه های هدایت فکری و معرفت‌بخشی در کلام امام رضا (ع) بارز است. به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، رقیه ابراهیمی شهرآباد استاد جامعه المصطفی العالمیه و یکی از منتخبین دومین همایش علمی و پژوهشی منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی اظهار کرد: حضرت امام رضا(ع)  در ضمن تعلیمات خود به یاران، همواره بر هدایت گری و معرفت‌بخشی قرآن کریم تاکید می کردند و از آن‌ها می‌خواستند با تمسک به قرآن کریم و انس گرفتن با آن دریچه‌ای از هدایت را به روی خویش بگشایند.
وی با اشاره به اینکه هدایت گری و روشنگری که از مکتب وحی سرچشمه می‌گیرد و در رفتار رسول(ص) خود را متجلی می‌سازد یکی از اهداف مهم ائمه‌ اطهار(ع) از جمله امام رضا(ع) است، خاطرنشان کرد: به ‌طور کلی هدف تمام انبیای الهی، روشنگری در میان امت خویش بود.
به گفته ابراهیمی شهرآباد، انبیای الهی با حضور و ظهور خود ظلمت و سیاهی را از بین برده و به‌جای آن، نور و روشنایی را به قلب‌های یاران خویش هدیه می‌ کنند.
استاد جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: یکی از مسائل مهم در دین مبین اسلام، بحث هدایت فکری و معرفت‌بخشی به افراد جامعه انسانی است و اهمیت این امر تا حدی می رسد که می‌توان اذعان کرد اساس آیین اسلام بر معرفت و کسب شناخت است.
وی یادآور شد: خداوند به‌عنوان بزرگترین و اولین معلم، ابتدا اسماء را به انسان می‌آموزد و بدین ‌وسیله او را اشرف مخلوقات اعلام می کند و با نزول قرآن کریم بر پیامبر عظیم‌الشان خود این معرفت‌بخشی را تداوم می‌بخشد.
ابراهیمی شهرآباد با اشاره به اینکه آموزه‌های قرآن به‌حدی وسیع و فراگیر است که هیچ‌گاه در بستر زمان از حرکت، تازگی و پویایی بازنمی‌ایستد و تمام انسان‌ها در تمام قرون می‌توانند از دریای ژرف معارف قرآنی بهره‌مند شوند، گفت: مهمترین معرفت، معرفت انسان به خود و خدای خویش است زیرا او از این طریق می‌تواند به اسرار خلقت پی برده و رستگار شود.
وی با بیان اینکه خداوند متعال در قرآن کریم همواره بر اصل شناخت و معرفت‌بخشی تاکید فراوانی دارد، افزود: پیامبر اکرم(ص) نیز در راستای تعالیم قرآن کریم همواره سعی می‌کردند در طول دوران نبوت خویش چشمه‌های زلال شناخت را به‌ سوی مردم جاری ساخته و آنان را در تمام زمینه‌ها به‌ شناختی کامل و جامع برسانند.
به گفته این پژوهشگر، ائمه اطهار نیز که پرچمدار مکتب نبی(ص)هستند بر این امر پافشاری کرده و اصل هدایت‌بخشی را محور کار خویش قرار دادند.
وی ادامه داد: در این میان، مبانی فکری و مکتب دینی  علمی امام رضا(ع) می‌تواند الگو و نمونه‌ای برای تمام شیفتگان حضرتش باشد چرا که یکی از مسائل مهم و مورد تأکید امام رضا(ع) در طول حیات طیبه‌اش، تکیه بر معرفت‌بخشی به دیگران و هدایت فکری افراد است.
این استاد با اشاره به اینکه مکتب اهل‌بیت(ع) مکتبی جامع و پربار است که می‌توان در پرتوی آن به سعادت دنیا و آخرت دست یافت، افزود: در مشرب فکری ائمه اطهار که پیرو قرآن کریم و رسول اکرم(ص) هستند به تمام ابعاد مادی و معنوی انسان توجه شده است.
ابراهیمی شهرآباد با اشاره به اینکه امام رضا(ع) در طول زندگی پربار خویش با توجه به جوّ سیاسی حاکم در زمانشان و نیز با توجه به موقعیت مکانی و زمانی خود، آموزه‌هایی ناب را برای پیروان خویش به یادگار گذاشته که اکنون بعد از گذشت سال‌های سال، هنوز هم کارایی و کارآمدی خود را از دست نداده است، گفت: گویی آن امام در زمان ما می‌زیسته و آن سخنان را متناسب با شرایط زمانی و مکانی ما بیان کرده است.
وی با یادآوری اینکه یکی از مسائل مهمی که همواره در ذهن و عمل آن بزرگوار نمود داشته است، بحث هدایت فکری افراد و معرفت‌بخشی به انسان‌هاست، افزود:  آن امام با احترام به انسانیت انسان‌ها، همواره بر این اعتقاد بوده‌اند که ارزش انسان تنها در صورت کسب معرفت، محقق می‌شود و انسانی می‌تواند به سعادت دنیوی و اخروی نائل شود که بتواند به بالاترین معرفت و شناخت در زمینه‌های مختلف دست یابد.
این پژوهشگر یکی از محورهای فکری امام رضا(ع) را عنایت به اجتماع و زندگی اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: آن حضرت به‌عنوان فردی که در یک اجتماع انسانی زندگی می‌ کرد همواره با چشم عنایت به سایر افراد جامعه می‌نگریست و سعی می کرد معرفت افراد دیگر اجتماع را ارتقا بخشد.
وی اضافه کرد: بحث ها و مناظره های علمی و پربار آن حضرت با افراد و طبقه های مختلف اجتماع گواهی بر این امر است که افراد نه تنها باید در مسیر زندگی شخصی خود به شناخت و معرفت دست یابند و همواره با آگاهی در مسیر گام بردارند بلکه باید در اجتماع نیز زمینه‌هایی فراهم آورند تا همنوعان آن‌ها نیز به شناخت و آگاهی برسند.
استاد جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به اینکه در بیان امام رضا(ع) افرادی که باعث هدایت دیگران در زمینه‌های فکری و عقیدتی می‌شوند بسیار بالاتر از افرادی هستند که در گوشه‌ای نشسته و فقط به فکر خلاصی و رستگاری خویشند، گفت: یکی از مسائل مهمی که در روابط اجتماعی باید همواره مدّنظر قرار گیرد احترام گذاشتن به شخصیت افراد است و در چنین صورت، میزان اثرگذاری افراد به‌عنوان هدایت‌گر در دیگران بیش‌تر خواهد بود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) با تمسک به آیات قرآن کریم و سنت پیامبر اکرم(ص) و سیره ائمه اطهار(ع) مکتب فکری عظیم و محکمی را بنیان نهادند که امامان بعد از ایشان نیز پرچمدار مکتبش بودند.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۲:۲۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.