English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

کاروان های نمادین وبزرگداشتها

کاروان های نمادین وبزرگداشتها

بسم الله الرحمن الرحیم

طلوع خط سیر خورشید حقیقت، در سال یکصد و نود و پنج خورشیدی، از غرب به شرق صورت گرفت. خط سیری که بعد از حدود 1236 سال از گذشت آن، هنوز هم روشنی می بخشد، ودر خاک ایران یادگاری از روشنای آسمان هاست و علی رغم اینکه دشمنان سعی در خاموشی آن داشتند و بنایشان بر این بود که اثری از این حرکت در تاریخ ثبت نگردد و هیچ آیینه ای این اتفاق را منعکس نکند فراگیری پرتو آن، چشمگیر شد.  

خط سیر روشن کاروان هشتمین خورشید تعالی بخش انسانیت، با تمام تدابیر مغرضانه ی دشمنان ایمه ی اطهار علیهم السلام، امروز گویای بسیاری از حقایق و بیان کننده ی انبوهی از ابهامات تاریخی و دینی است.

به برکت ورود کاروان حضرت علی بن موسی الرضا -که درود خداوند بر او باد-  و گام نهادن هشتمین حجت خداوند در سرزمین ایران، تاریخ، فرهنگ و جهان بینی مردم این سرزمین به سوی تعالی سوق یافت. پایه های باورهای دینی شکل گرفت و شالوده ی این اعتقادات استوار گردید.

علی رغم اینکه خواستند مردم این سرزمین را از عنایات آفتاب امامت محروم سازند تا در بی خبری محض، این حرکت کاروان امام علیه السلام شکل بگیرد، ولی به دلیل عدم معرفت به حقیقت خورشید و فلسفه ی وجودی آن و جهل بر ضعف و ناتوانی خودشان که یارای مقابله با آفتاب را ندارند این حقیقت مسلم شد و هنوز هم پس از گذر قرن ها از آن سفر تاریخ ساز، مردم از روشنایی های آن، مسیر مستقیم زندگی را درمی یابند.

شایسته و بجاست که هرساله در سالروز ورود کاروان حضرت رضا علیه السلام به ایران، برای گرامی داشت این حرکت دینی، فرهنگی، تاریخی و سیاسی، کاروان های نمادینی در مسیر حرکت امام علیه السلام شکل بگیرد تا اهمیت این سفر روز به روز افزون تر گردد و دست غبار روزگار از آن کوتاه گردد و در خاطره ها حک و ماندگار شود و جدای از این خود می تواند پیام رسان خوبی برای جویندگان چشمه ی حقیقت باشد و بهانه ای گردد تا دلهای آماده ی رستگاری را به سوی سرزمین سعادت رهنمون شود. به ویژه در شهرها و قریه هایی که فرسنگ ها از مشهدِ آقا علی بن موسی الرضا(علیه افضل التحیه و الثناء) دورند و دستشان از این فضای ملکوتی کوتاه است.

    

 

 

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.