English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

بانوان مروج فرهنگ رضوی

بانوان مروج فرهنگ رضوی

فرهنگ رضوی و حرکت در جهت ترویج تعالیم ناب امام رضا(ع) محدود به جنس، گروه، نژاد و یا سن خاصی نمی باشد.این حرکت پیشرو مخاطبان خود را در سراسر گیتی در هر شرایط و موقعیتی که در آن قرار داشته باشند  جذب می نماید.اساسا از آنجا که حرکت فرهنگی محدودیت پذیر نیست پس نمیتوان تجلی عمل به آن را در قشر به خصوصی جستجو کرد.

جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در طول سیزده سال فعالیت خود نمونه های بسیار  مناسبی را برای اثبات این سخن به جهانیان معرفی نموده است.خصوصا آنکه در گستره بین الملل این جشنواره هر ساله شاهد آنیم که تعداد متنوعی از اقوام مختلف چه زن و چه مرد با تمام محدودیت های موجود خالصانه با ابراز ارادت به ساحت مقدس علی بن موسی الرضا (ع) می پردازند. 

 در این راستا و به منظور اهتمام ویژه به نقش و حضور بانوان در این مهم، کارگروه بانوان و خانواده شورای بین الملل جشنواره امام رضا علیه السلام در آغاز جشنواره دوازدهم با دبیری اداره کل بانوان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شروع به کار نمود و طی یک سال به جذب و همراه نمودن دستگاههای فعال حوزه بانوان در کارگروه پرداخت که این اعضا اکنون به 18 دستگاه و مجموعه فعال رسیده است. پس از برگزاری جشمواره دوازدهم  این کارگروه پیشنهاد برگزاری همایش بانوان مروج فرهنگ رضوی را در شورای بین الملل جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام مطرح نمود که با توجه به اهداف عالی خود با اقبال اعضای شورای بین الملل روبرو  شده و به تصویب رسید.

 پس تصویب شورا اقدامات اجرایی لازم برای برگزاری اولین  همایش بین المللی  بانوان مروج فرهنگ رضوی از یک سال پیش با تشکیل کارگروهی متشکل از دستگاهها و نهادهای مرتبط آغاز شد.

     •          امور بانوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

     •          امور بانوان وزارت خارجه

               شورای فرهنگی اجتماعی بانوان

               امور بانوان مجمع  جهانی اهل بیت

               امور بانوان مجمع تقریب مذاهب اسلامی

               شورای فرهنگی اجتماعی بانوان

               امور بانوان برون مرزی صدا و سیما

               بسیج جامعه بانوان

               شبکه بانوان اندیشمند مسلمان

               سایت خبری مهرخانه

               معاونت بین الملل نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها

               جامعه المصطفی العالمیه

               مدیریت حوزه های علمیه خواهران کشور

               امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی

               معاونت امور بانوان ریاست جمهوری

               امور بانوان شهرداری تهران

               موسسه نور مبین

               امور بانوان صدا و سیما

در مدت یک ماه طرح مبسوط همایش آماده و به تصویب شوای بین الملل جشنواره رسید و سپس طی فراخوانی به کلیه نمایندگیهای فرهنگی، از آنان خواسته شد ضمن اطلاع رسانی برنامه، بر اساس شیوه نامه طراحی شده و شاخص های معین شده،  بانوان مروج فرهنگ رضوی را در کشورهای متبوع شناسایی و معرفی نمایند.

این امر صورت گرفت و با ارسال آثار و گزارش فعالیت های رضوی بانوان غیر ایرانی در خارج از کشور از طریق رایزنی های فرهنگی محترم، اطلاعات تجمیع شد و در کارگروه انتخاب خادمین مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا 5 نفر  از کشورهای تونس، پاکستان' آذربایجان و عراق  جهت دعوت و تجلیل انتخاب گردیدند.

 آثار این بانوان شامل پایان نامه دکترا، مقالات و پژوهشهای علمی و شعر حوزه معارف رضوی می باشد.

همچنین به موازات انتخاب بانوان فعال رضوی غیر ایرانی به منظور غنای هر چه بیشتر همایش بین المللی تجلیل از بانوان مروج فرهنگ رضوی در شورای بین الملل جشنواره مصوب گردید 3 پیش همایش همراه با فراخوان در سه شهر مشهد، قم و شیراز توسط جامعه المصطفی العالمیه و مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران بزگزار گردد.  دبیرخانه همایش در جامعه المصطفی العالمیه در قم ایجاد و پس از فراخوان و دریافت آثار از سراسر کشور و انجام امور داوری و بررسی علمی نهایتا

               همایش امام رضا علیه السلام اسوه حیات طیبه در تاریخ 94/05/25  در شهر مقدس قم در مرکز آموزش عالی بنت الهدی وابسته به جامعه المصطفی

               همایش  نقش بانوان در فرهنگسازی سیره رضوی در تاریخ 94/05/29 در شهر شیراز

               و همایش همدلی و همزبانی در سیره رضوی 94/05/28در شهر مقدس مشهد

برگزار و طی آن در هر همایش به 3 نفر از صاحبان آثار برتر جوایزی اهداء گردید و برگزیده گان با حضور جمعی از اندیشمندان و فرهیختگان به شرح مقاله خود پرداختند.

بر اساس مصوبه شورای بین الملل جشنواره امام رضا علیه السلام مقرر گردید از هر همایش یک نفر به عنوان برگزیده برگزیده گان جهت تجلیل در همایش اصلی معرفی گردند و به این ترتیب 8 نفر( 5 بانوی خارجی و 3 بانوی ایرانی) جهت تجلیل تعیین گردیدند.

از سویی با توجه به اهمیت فعالیت بانوان ایرانی  مقرر شد این بانوان شناسایی و از 8 نفر از آنها در همایش اصلی تجلیل به عمل آید و بر همین اساس طی بررسی میدانی گسترده برخی از بانوان شاخص در زمینه

               وقف رضوی

               ادبیات و داستان نویسی و شعر

               رسانه

               ورزش

               فعالیت آموزشی

نیز شناسایی شدند که در همایش اصلی مورد تقدیر قرار گرفتند. همچنین به منظور ارج نهادن به مقام شامخ شهدا و آکنده نمودن فضای همایش به عطر و معنویت آنان از یکی از خانواده های شهدای حرم رضوی که در عملیات تروریستی علیه زائران رضوی 73/03/30 در حرم امام رضا علیه السلام به فیض شهادت نائل گشته بودند، تقدیر ویژه به عمل آمد.

در نهایت همایش بانوان مروج فرهنگ رضوی، طی یک نیم روز در اول شهریور ماه سال جاری در حسینیه الزهرای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور جمعی  بیش از 300 نفر از فرهیختگان خارجی و داخلی برگزار شد.

 

برای مشاهده گزارش تصویری این بخش روی شکل زیر کلیک نمایید


گزارش تصویری

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.