English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

متن سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع)

 

بسم ا... الرحمن الرحیم

ولادت با سعادت و فرخنده هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت علی بن موسی الرضاعلیه آلاف التحیه و الثنا را به همه حضار محترم، اساتید، فرهیختگان، شخصیت های گرانقدر، روحانیت معظم و به ویژه میهمانان خارجی جشنواره تبریک و تهنیت عرض می کنم.

امشب شبی است که شمع شعف در شبستانِ آرزوهایمان فروزان شده و آهوی رمیده اشتیاقِ‌مان ضمانتِ دلدار می جوید. امشب صبای دل را با عبیرِ ارادت به جانبِ انیسِ نفوس و آفتابِ توس، روانه می کنیم. او پاره تن پیامبر در سرزمین ولایتمدار ایران است و ضریح مقدسش مأمن و ملجأ عاشقان و شیفتگان این حرم قدسی است. حرمِ مطهرش عطرِ جانبخش ولا دارد و یادش قرار از دل ها می رباید و لطف آن حضرت مرهم زخم های کهنه عاشقان است. از پگاهِ ازل تا عشاء ابد، پیمانِ یاران با ولایت او پایدار است. عزتِ ما از روشناییِ آستانِ پر فروغِ اوست و ایرانیان به یمن حضور پرفیض او است که به علم دوستی و هنرپروری شهره عالم شده اند.

پلک خورشید به فرمان تو بر می خیزد               صبح از سمت خراسانِ تو بر می خیزد

نور هر صبح می افتد به در خانه تو                             بعد، از گوشه چشمانِ تو بر می خیزد

مشهد الرضا نقطه کانونی دلشدگانِ معرفت و حقیقت است. نقشه مشهد را که روی زمین پهن می کنیم، بهشت مقابل چشمانِ‌مان سبز و شعاعِ دایره معرفت شیعه هویدا می شود، مگر نه اینکه شهرها در گردِ چشمه ها و کنار رودخانه ها شکل گرفتند و تمدن ها به وجود آمدند؟ مگر مکه گردِ کعبه و زمزم به وجود نیامد؟ اول حرم، صاحب حرم را یافت و بعد آفتاب، حریمِ محیطِ عشق را ترسیم کرد. مشهدالرضا هم یکی از پرشکوه ترین شهرهاست که در حاشیه چشمه نورِ رضوی شکل گرفته و مبدا وسعت فکر شیعی شده است.

از مدینه تا خراسان کعبه دنبال تو بود                مرو را کردی مدینه، طوس را بیت الحرام

این شهر وقتی شناسنامه دار شد که نامش را از امامی گرفت که شهیدِ تبارِ عشق بود. همه عالم این شهر را به نام شهید این دیار می شناسند. به نام امامی که در این خاکِ پاک آرمیده است، همو که امامِ همه عالمیان است و همه مردم جهان می توانند او را « آقای خود» و «امام خود» بخوانند. دامنه لطف او آن‌قدر وسیع است که هیچ کس جای دیگری را تنگ نمی کند.

جشنواره رضوی هرچند با عنوان امامِ ثامن و فرهنگ و معارف رضوی مزین و متبرک است اما در حقیقت جشنواره فرهنگ و معارفِ چهارده ستاره سپهر امامت و ولایت و چهارده چشمه معرفت و خداجویی است که ما از زلالِ زمزمِ آن ها سیراب می شویم. جشنواره رضوی رایحه عطرآگین چهارده معصوم را با نام امام رضاعلیه السلام در گستره داخلی و بین المللی آن می پراکند و عصاره و چکیده معارف و فرهنگ امامت و ولایت را در دل خود جای داده است. این بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است که تأثیر و نفوذ آن در چندین هزار نقطه دور و نزدیک مشهود است. امسال بیش از 2000 نقطه در 31 استان و 77 کشور میزبان این جشنواره اند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان خادمِ اصلی و رکن برپایی و برگزاری این جشنواره به خود می بالد که در زمره مروجان فرهنگ و معارف اهل بیت علیهم السلام قرار گرفته است. این وزارتخانه در کنار برپایی جشنواره های تخصصی همچون جشنواره بین المللی فیلم، موسیقی و تئاتر، اهتمام جدی هم به برگزاری جشنواره های آیینی و معنوی چون جشنواره فرهنگی هنری امام رضاعلیه السلام دارد و از پشتیبانی چنین رویداد بزرگ و تأثیرگذاری آن هرگز دریغ و غفلت نمی کند.

جشنواره امام رضاعلیه السلام اینک در آغاز پانزدهمین دوره خود چون رود خروشانی است که هر مانعی را از سر راه خود بر می دارد. از یک سو هر روز بر دامنه برنامه های مردمی آن افزوده می شود و از دیگر سو دستگاه ها و نهادهای دولتی، غیردولتی  و آموزشی با مخاطبانی از کودکان و نوجوانان گرفته تا بزرگسالان در تشکل های مردمی به این جریان می پیوندند.

جاذبه جشنواره به گونه ای است که ارادتمندانِ آن حضرت در هر نقطه از جهان برای همسو شدن با جریان دهه کرامت در داخل کشور، بنیان های جشنواره را در خارج از کشور تقویت می کنند. این جشنواره چون بر پایه اعتقادات، باور دینی مردم و عشق و ارادت به ساحت آن حضرت استوار شده، ریشه دار و عمیق است و به صورت مویرگی در همه استان ها و شهرستان ها، از روستاهای دوردست گرفته تا شهرهای بزرگ و پنج قاره جهان گسترش پیدا کرده و متکی به عشق و ولای مردم شده است. به تعبیری می توان گفت: ستاد برگزاری جشنواره فرهنگی هنری امام رضاعلیه السلام در قلب های مردم شیفته ولایت مستقر شده است.

طراحی و شیوه برگزاری جشواره های متعدد موضوعی به گونه ای است که کانون های تجمع و تحصیل کودکان، نوجوانان، جوانان و دانشجویان را عمیقاً تحت تأثیر قرار داده است. هر سال بر تعداد دانشگاه هایی که در برگزاری این رویداد فرهنگی معنوی مشارکت دارند افزوده می شود. ورود 35 دانشگاه دولتی و غیر دولتی در برگزاری دوره چهاردهم نمونه بارز این مشارکت و مایه افتخار و مباهات است. همکاری 920 مرکز وابسته به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز نمونه ای از این مشارکت جدی و مهم است، به ویژه آنکه کودکان و نوجوانان مستعد ترین عناصر تأثیر پذیر در مسائل فرهنگی هستند و فرهنگ و معارف دینی در آغاز زندگی، چون نقشی که بر سنگ حک شود ملکه ذهن و زبان آنها می شود.

جشنواره رضوی در بستر پویای خود پشتوانه فرهنگ عموم کشور هم بوده است. در این دوره و در بخش کتابخوانی با موضوع فرهنگ رضوی در 31 استان، 31 ستاد برای ترویج فرهنگ رضوی راه اندازی شد و نهضت کتابخوانی در همه استان ها برای همه اقشار و مقاطع سنی و تحصیلی به راه افتاد.

در دوره چهاردهم حوزه تولید شعر و فیلم رشدی جهشی را شاهد بود. در جشنواره فیلم کوتاه رضوی بیش از 600 فیلم و در جشنواره شعر رضوی بیش از 10 هزار قطعه شعر به جشنواره رسید. برخی از برنامه های شعرخوانی در شهرستان ها بین 3 تا 4 هزار نفر مخاطب داشت که در نوع خود یکی از شگفتی های جشنواره به شمار می آمد و اینها تنها نمونه هایی از توفیق این رویداد فرهنگی هنری است.

جشنواره امام رضاعلیه السلام اکنون محرک برخی از حرکت های خودجوش مردمی در نقاط مختلف ایران و جهان شده است. «جشنواره آه و آهو» در کاشان نمونه ای از این حرکت های خودجوش مردمی است که هر سال به تأسی از جشنواره امام رضاعلیه السلام برگزار می شود و مخاطبان بسیار دارد.

بخش بین الملل جشنواره در سال های اخیر توسعه یافته و نهادسازی و بومی سازی فعالیت ها در خارج از کشور تا اندازه زیادی تحقق یافته است. جامعه المصطفی، مجمع جهانی اهل البیت و سازمان فرهنگ و ارتباطات در این زمینه گام های بلندی برداشته اند که جا دارد از همه آنان تشکر و قدردانی شود.

از سال گذشته مقدمات برگزاری مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی فراهم شده است. مجمع خادمان فرهنگ رضوی قاره آسیا سال گذشته جلسات خود را برگزار کرد و امسال مجمع خادمان فرهنگ رضوی قاره اروپا و امریکا تشکیل شد و سال 2017، همزمان با نامگذاری مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، به خواست خداوند مجمع جهانی خادمان رضوی برگزار خواهد شد.

اینجانب بر خود فرض می دانم از تولیت فقید آستانِ مقدس قدس رضوی، مرحوم آیت الله واعظ طبسی رضوان الله علیه که همواره پشتیبان دلسوز و مهربان این جشنواره بودند یاد کنم و به روح بلند آن عالِم ربانی خدمتگزار درود می فرستم. همچنین مراتب سپاس و قدردانی عمیق خود را از تولیت محترم آستانِ قدس رضوی، حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای رئیسی و همکارانِ‌شان که در برگزاری این رویداد فرهنگی آیینی از هیچ حمایتی دریغ نکردند، ابراز میدارم.

برنامه های این جشنواره همواره مکمل برنامه های فرهنگی آستان قدس رضوی بوده و آرمان و هدف همه ما ترویج فرهنگ و معارف رضوی است.

برگزاری این رویدادِ بزرگ فرهنگی با ابعاد و جوانب و گستره وسیع آن حاصل عشق و ارادت همه خادمان آن حضرت در جای جای کشور و نقاط مختلف جهان است. به رسم ادب از همه خادمان فرهنگ رضوی و دست اندرکاران برگزاری جشنواره و همکاران خدوم و پرتلاشم در بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضاعلیه السلام و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر کشور صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می کنم.
و از خداوند متعال سلامت و سربلندی همگان را خواستارم.

در پایان سخن به آستان حضرتش سر میسائیم و برای حل همه مشکلات فردی و اجتماعی از او استعانت می جوییم.

یَآ أَیُّهَا الْعَزِیزُ مَسَّنَا وَ أَهْلَنَا الضُّرُّ وَ جِئْنَا بِبِضَـاعَةٍ مُّزْجَاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْکَیْلَ وَ تَصَــدَّقْ عَلَیْنَآ
 إِنَّ اللَّهَ یَجْزِی الْمُتَصَدِّقِینَ ( یوسف / 88)

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.