English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

مقالات ادبی

عنصر " طلب " در مدایح رضوی حکیم سنایی و حکیم خاقانی
چکیده : " طلب " به عنوان اولین عنصر اساسی در عرفان به منظور رسیدن به محبوب همواره در شعر شاعران عارف نمود داشته است . در میان ارادتمندان به آستان مقدس حضرت رضا (ع) حکیم سنایی به عنوان آغازکننده مسیر شعر مدحی رضوی پارسی و خاقانی در نقش یکی از شورانگیزترین شاعران ایرانی ، آثار ارجمند و قابل تأمل در مدح رضوی سروده اند . از نقاط مهم اشتراک مدح رضوی این دو شاعر عنصر " طلب " است که به معنای خواستن تام و تمام و با کمال میل از سوی ایشان به شمار می رود آنان آرزوی رسیدن به خاک آستان آن امام همام را همواره در دل و جان پرورانده اند . هر دو شاعر در مسیر طلب ، عاشقی واقعی هستند . اما سنایی با روش توصیفی و خاقانی با روشی احساس برانگیز به این مهم پرداخته اند .
امام رضا (علیه السلام) در آئینه اشعار کمپانی
چکیده: آیت‌الله شیخ محمد حسین اصفهانی موسوم به «غروی» ، مشهور به «کمپانی » و متخلص به «مفتقر»، از شعرای نامدار معاصر است که از درجه علمی اجتهاد برخوردار بوده است. در فلسفه حکیمی عرفان مشرب بود. در اخلاق مخزن اسرار بود. در تخلیه و تحلیه و سیر و سلوک به مقام شهود رسیده بود. در فقه و اصول امام حجت بود. در ادبیات فارسی و عربی نیز استاد بود.از ایشان بالغ بر 25 تألیف به زبان‌های فارسی و عربی برجای مانده است . قسمت اول دیوان فارسی او مشحون از مدایح و مراثی اهل بیت (ع)است ؛ از جمله ولادت سیدالمرسلین و چهارده بند ترجیعات در مدح اشرف موجودات و خاتم النبیین، ده بند در میلاد امیرالمؤمنین و هفت بند در رثاء فاطمه زهراء(ع) و دیگر معصومین بخصوص سیدالشهداء(ع)و ذکر مصائب مسلم بن عقیل، حضرت عباس(س)،علی اکبر ، قاسم بن الحسن، عبدالله الرضیع (علی اصغر).قسمت دوم دیوان مربوط به غزل‌های عرفانی است .
نقد و بررسی ادبیات داستانی با محوریت زندگی امام رضا (ع)
چکیده: پژوهش حاضر به نقد و تحلیل عناصر داستان در گزیده ای از داستان های کودک و نوجوان سومین جشنوارة رضوی اختصاص یافته است. در این پژوهش،‌ پس از مقدمه که اشاره ای به زندگی امام رضا (ع) و ادبیات و داستان های کودکان است، مهمترین عناصر داستان: پیرنگ، شخصیت، درونمایه، دیدگاه، فضا و صحنه، در بیست داستان از داستان های کودکان و نوجوانان بررسی شده است. این داستان ها دارای پیرنگی ساده هستند و به جز یک داستان که پیرنگ آن از دو زنجیره تشکیل شده، پیرنگ همة داستان ها دارای یک زنجیره هستند. شخصیت های این داستان ها، یک بعدی و در بیشتر موارد ایستا هستند. درونمایة داستان ها بیشتر، مسائل تربیتی و اخلاقی است. نویسندگان با استفاده از واژه (توصیف) در داستان ها صحنه سازی کرده اند. و فضای آنها آرام وعادی است و همه پایانی خوش دارند. این داستان ها از زوایای دانای کل (راوی سوم شخص)، منِ راوی (راوی اول شخص) و گفت و گو روایت می شوند و در بعضی از آنها، مکالمه عنصر درونی داستان است.
بررسی عناصرداستان در داستان های عارفانه رضوی
چکیده مقاله حاضر به نقد و تحلیل عناصر داستان در گزیده ای از داستان های عارفانه رضوی اختصاص یافته است. در این مقاله پس از مقدمه ای که اشاره به شخصیت امام رضا (ع) و تاثیر گذاری نویسندگان از امام در آثارشان به توضیحاتی در داستان : مورد عناصر داستان می پردازیم،مهمترین عناصر داستان : پیرنگ،شخصیت، درون مایه،لحن،زاویه دید،فضا و صحنه،مضمون و موضوع در پنج داستان از داستان های عارفانه و اخلاق عملی امام رضا(ع) بررسی شده است. لازم به ذکر است که در کنار عناصر داستانی نگاهی گذرا به شخصیت امام از خلال داستان ها نیز داشته ایم. این داستان ها دارای پیرنگی ساده اند،شخصیت های ای داستان ها پویا و در بیشتر موارد مستقیم و در پاره ای مواد شخصیت پردازی در مورد آنها صورت نگرفته است.درون مایه داستان ها بیشتر مسائل تربیتی و اخلاقی آنهم به صورت عرفان عملی از رفتار و گفتار امام در برخوردهاست.نویسندگان با ارائه آمیزه ای از واژه و تصویر داستان ها صحنه پردازی کرده اند که فقط در چند جا صحنه پردازی به خوبی انجام شده،تمامی داستان ها با زاویه دید دانای کل(سوم شخص) روایت شده اند و فضای آنها پراز محبت و عطوفت و دلسوزی است و پایانی خوش دارند که به عبرت آموزی و رشد تربیتی می انجامد. مضمون و موضوع نیز مسائل تربیتی و رشد و ترقی معنوی و کمک به دوستان و نیازمندان است. روش کار به صورت کتابخانه ای و فیش برداری انجام شده است.
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.