English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

آشنایی مختصر با جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(علیه السلام)

آشنایی مختصر با جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(علیه السلام)

 

پیشگفتار

برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) به صورت سالانه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در داخل و خارج از کشور به مناسبت میلاد با سعادت و سراسر نور عالم آل محمد(صل الله علیه و آله وسلم) حضرت امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) و کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) و بزرگداشت حضرت شاهچراغ(علیه السلام) در دهه کرامت (از یکم تا یازدهم ذالقعده) از این جهت اهمیت مضاعف می یابد که همه ساله اندیشمندان، پژوهشگران، هنرمندان و در یک کلام پدیدآورندگان آثار فاخر رضوی با خلق آثار فاخر و ارزنده زمینه ی ترویج بیش از پیش فرهنگ، سیره و معارف رضوی را با همکاری دستگاه ها و نهادهای عضو جشنواره و با حمایت اقشار مختلف مردم و با پشتیبانی دولت محترم و عنایت مجلس محترم شورای اسلامی، خصوصاً اعضاء محترم کمیسیون فرهنگی مجلس و بویژه رهنمودهای مراجع عظام و علمای اعلام در یک فضای معنوی فراهم می نمایند.

 

الف: برنامه های ملی

برنامه های موضوعی تعریف شده در جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام)  شامل آن دسته از برنامه هایی می شود که توسط ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، نهادها و سازمانهای عضو، به صورت انتشار فراخوان و دریافت آثار و انتخاب برگزیدگان پرداخته می شود و در حال حاضر 70 شاخه از جشنواره به موضوعات علمی، پژوهشی، فرهنگی، هنری، سینمایی، مطبوعاتی، دیجیتالی و کودک ونوجوان اختصاص دارد که اهتمام به ارتقاء کمی و کیفی این برنامه ها در چارچوب کارگروه های تخصصی تحت تولیت معاونت ها و حوزه های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

 

ب: برنامه های بین المللی

برنامه های تعریف شده برای خارج از کشور در جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) با بهره گیری از ظرفیت علمی _فرهنگی اندیشمندان و دانشمندان جهان همچنین مشارکت ارادتمندان هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت در اقصی نقاط جهان با رویکرد علمی، پژوهشی، فرهنگی وهنری برگزار می گردد. این بخش با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همکاری نهادهای فرهنگی مرتبط با خارج از کشور به ویژه مجمع جهانی اهل البیت(علیهم السلام)،  جامعه المصطفی العالمیه و مرکز مدارس خارج از کشور می باشد.

 

 ج: برنامه های عمومی و مردمی

سازماندهی برنامه های عمومی جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) با ایجاد فرصت های معنوی دهه ی کرامت در سراسر کشور اعم از شهر و روستا در قالب جشن های دهه ی کرامت با مشارکت اقشار مختلف و با پیش بینی 17 کارگروه از نهادها و تشکل های مردمی با نظارت شورای هماهنگی جشن های دههی کرامت و با محوریت ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و با همکاری 30 دستگاه فرهنگی و مرتبط کشور به عنوان مجری عهده دار این ساماندهی می باشند.

 

د: برنامه های روز پنجم ذی القعده روز تکریم امامزادگان و بقاع متبرکه

بزرگداشت امامزادگان به عنوان قطب های فرهنگی جامعه یکی از محورهای اصلی برنامه های روز پنجم ذی القعده در تقویم فرهنگی کشور و در دهه ی کرامت می باشد که همه ساله در تمامی استانها برنامه ریزی و به مورد اجرا گذاشته می شود و در طی سال های اخیر این بزرگداشت به صورت جهانی و در چارچوب همایش و کنگره در دستورکار سازمان اوقاف و امور خیریه کشور قرار گرفته است.

 

ح: برنامه های روز ششم ذی القعده(بزرگداشت حضرت احمد بن موسی(علیه السلام) (شاهچراغ))

براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی(علیه السلام) (شاهچراغ) تعیین و در تقویم فرهنگی کشور درج شده است. در این روز با محوریت آستان مقدس حضرت شاهچراغ(علیه السلام) در شیراز (سومین حرم اهل بیت(علیهم السلام)) و سراسر کشور، شورای هماهنگی دهه ی کرامت برنامه های متنوع فرهنگی پیش بینی و به مرحله اجرا در خواهد آورد.

 

ه:برنامه های بزرگداشت قدمگاه های حضرت امام رضا(علیه السلام) در مسیر جاده ولایت

برگزاری جشن های سالروز ورود امام رضا(علیه السلام) از سوی مردم در قدمگاه های مسیر هجرت حضرت امام رضا(علیه السلام) از شلمچه تا مرو با راه اندازی کاروان های نمادین و مراسم ویژه از جمله برنامه هایی می باشد که با حضور و مشارکت گسترده ی مردم در  استان های مسیر هجرت کشور و  قدمگاه ها نهادینه شده است.

 

و: هفته های فرهنگ رضوی

جاری و ساری نمودن فرهنگ رضوی در طول سال به منظور بهره مندی از تعالیم و آموزه های رضوی با ایجاد فضای بانشاط معنوی در سطح جامعه از جمله برنامه های سالانه این جشنواره می باشد که در استمرار دهه ی کرامت در سطح استان های کشور توسط ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه های عضو به مرحله اجرا گذاشته می شود.

 

ز: برگزیدگان

یکی از دستاوردهای بزرگ جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) شناسایی پدید آورندگان آثار فاخر فرهنگی و هنری در زمینه فرهنگ رضوی می باشد که در برنامه های مختلف و در استان های مختلف از سوی هیأت داوران هریک از رشته های علمی، فرهنگی، هنری، سینمایی و مطبوعاتی و دیجیتالی آثار برگزیده منتخب شناسایی و نفرات اول تا سوم پدید آورنده هریک از این آثار به عنوان برگزیده شناخته شده و طی مراسم اختتامیه برنامه موضوعی هر یک از استان ها و دستگاه ها مورد تقدیر قرا ر می گیرند.

 

ح: خادمان فرهنگ رضوی

یکی از برنامه های مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) معرفی خادمان فرهنگ رضوی می باشد که از سوی کمیته انتخاب خادمان فرهنگ رضوی جشنواره 16 چهره برجسته علمی، فرهنگی و هنری در داخل و خارج از کشور که دارای خدمات برجسته ای در ساحت مقدس فرهنگ رضوی باشند معرفی و با اهداء نشان رضوی از آنان تجلیل می گردد.

 

ط: افتتاحیه و اختتامیه جشنواره بین المللی فرهنگی و  هنری امام رضا (علیه السلام)

جشنواره بین المللی امام رضا (علیه السلام) در دهه ی کرامت همزمان با میلاد حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) در شهر مقدس قم افتتاح و  پس از اجرا در 31 استان کشور و سطح وسیعی از نقاط جهان، اختتامیه آن  در شب میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) با حضور مسئولان عالی رتبه، اقشار مختلف، برگزیدگان جشنواره، اصحاب فرهنگ و هنر با تجلیل از خادمان فرهنگ رضوی در مشهد مقدس به کار خود پایان می دهد.

 

 ظ:انتشارات

یکی از رسالت های این بنیاد  انتشار دستاوردهای جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) می باشد که از سوی انتشارات بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(علیه السلام) منتشر و به محضر دلدادگان ساحت مقدس فرهنگ رضوی  تقدیم می شود تا انشاالله مورد استفاده و بهره گیری عموم قرار گیرد.

 

ع:فهرست برنامه ها

برنامه های تعریف شده جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) در هر دوره با آسیب شناسی و مهندسی مجدد از سوی دستگاه ها، نهادها و تشکل های عضو جشنواره بین المللی امام رضا(ع) پیشنهاد و پس از تصویب در کمیته برنامه ریزی و با نظارت کارگروه های تخصصی ذیربط به مرحله اجرا در می آید که فهرست برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) به شرح فراخوان منتشر شده می باشد که به محضر شریف دلدادگان حضرتش تقدیم می گردد. بدون تردید نقطه نظرات و رهنمودهای صاحبنظران و ارباب اندیشه و نظر، چراغی خواهد بود فراروی دست اندرکاران حوزه ترویج فرهنگ رضوی

 

بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(علیه السلام)

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.